Selasa, 16 Mei 2017

Kamienie tj. piaskowiec i wapienie doskonale nadają się na ogrodzenia. Są bardzo estetyczne i upiększają nasz płot.

Kamienie te powstały w odmienny sposób ale bywają do siebie bliźniaczo podobne i niekiedy trudno je odróżnić.
Z powodzenie wykorzystuje się je w ogrodzeniach z uwagi na naturalną, subtelną barwę. Cechuje je również łatwa obróbka i stosunkowo niska cena. Występują w wielu regionach Polski ale nie we wszystkich. Piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku. Za to wapienie najlepiej szukać na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i w Górach Świętokrzyskich.
Kamienie te wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach. Następnym etapem jest kruszenie lub wstępna obróbka. Z transportem nie ma większego kłopotu, wystarczy poukładać na mocnych paletach, wzmocnić drucianą siatką.
Piaskowiec wykorzystywany na ogrodzenia, to scementowany lepiszczem piasek o niewielkiej średnicy. Jego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest krzemionka, to nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), a gdy związki wapnia, to wapnistym. Oprócz substancji zlepiających są tam obecne domieszki w postaci związków żelaza. To od nich zależy barwa kamieni na ogrodzenia. W zależności od tego ile ich jest, to kamienie przybierają różne odcienie czerwieni, brązu oraz zieleni.
Pod ziemią ułożone są w warstwy o różnej grubości, a sięgającej one nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak ułożonych złóż wycina się największe bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. To nie jedyne ich zastosowanie. Kamienie można ciąć na sześciany, ich ściany wyrównać i wykorzystać w budownictwie nie tylko na ogrodzenia. To dość wdzięczny materiał do formowania, bowiem przy pomocy specjalnych klinów i dłut można je dzielić na cienkie, o nieregularnych kształtach kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.
Na ogrodzenia można wykorzystać także wapienie. To skały osadowe, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków. Bardziej nadają się do obróbki, ponieważ są bardziej miękkie niż piaskowce. Niestety, to że są bardziej miękkie powoduje, że są mniej trwałe. Można je polerować dlatego polecane są do stosowania wewnątrz. Wykorzystane na zewnątrz poddawane są działaniu warunków atmosferycznych i szybko matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych, choć na Lubelszczyźnie wykorzystują ich także do budowy domów.1 komentar:

  1. Ogrodzenie z siatki to najprostszy i najtańszy sposób na ogrodzenie naszego domu czy ogrodu. Gdybym jednak posiadał fundusze to zainteresowałbym się ogrodzeniem murowanym.

    BalasHapus